<<< KARAMANNAME >>> » Geneltitle_li=Günceltitle_li=Kültür-Sanat » Emekli Oldu Cüzdan Ustası Oldu. 06 Eki 2017 - 13:52

Emekli Oldu Cüzdan Ustası Oldu.

EDİTÖR: Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Muzaffer Şişik kimdir?
Muzaffer Şişik 1963 yılında Karaman’da dünyaya geldim. İlk, Orta eğitimini Karaman’da gördüm. Lise eğitimini Karaman Endüstri Meslek Lisesi motor bölümünden mezun oldum. Siyasi olayların tam içinde lise eğitimi bitti, çok istediğim üniversite eğitimini o yılların zor şartları ve babamın ekonomik durumunun iyi olmaması benim iş hayatına atılmama öncelik verdi. Askerliğimi, Balıkesir’de acemilik ve Ağrı Eleşkirt’te usta askerlik tamamlayarak Karaman’a geldim. Bifa Bisküvide işe başladım. Bir müddet sonra özel gıda şirketlerinde hep yönetici olarak iş hayatımı tamamlayarak emekli oldum. Aslen Karaman yerlisiyim. Bizim sülale Karamanoğlu devrinden gelmektedir. Okullarda ve meslek hayatımda hep el işçiliğine merakım vardı.
EDİTÖR: Deri cüzdan yapma merakı nerden gelmektedir?
Oldum olası nedendir bilmiyorum el işçiliği merakım hep vardı. Babamın babası dedem Mustafa Efendi mesleği ayakkabı tamircisi imiş. Ben hiç görmedim. Herhâlde ondan geçme. Cüzdan merakı ise laptopumda her akşam yatmadan önce Çinli cüzdan diken ustaların yaptığı cüzdanları nasıl yaptıklarını izledim. Yaklaşık iki yıl el dikişi tekniklerini izledim. Merakım iyice kabardı ve ben bu işi hobi olarak yapacağım dedim ve amatör olarak başladım. Epey yol kat ettim. Tüm bu işle ilgili takım avadanlıklarımı cüzdan yapıp eş dosta cüzi miktarda ücretler karşılığında satarak aldım ve şu anda Instagramdan, letgodan ve internetten Türkiye’nin her yerinden sipariş alarak devam ediyorum. Ben vitrin ürünü değil sipariş üzeri çalışıyorum.
EDİTÖR: Neden bir cüzdan atölyesi değil de evinizde bu el emeğinizi devam ettiriyorsunuz?
Cüzdan atölyesi demek sermaye demek vergisi algısı ve dükkân kirası gözümü korkuttu. Balkonumu atölye haline getirerek çalışmaya başladım. Öncelikli olarak bu kadar yoğun sipariş alacağını hiç düşünmedim. Ama şu an hiç boş vaktim yok. Benim için güzel bir hobi ve uğraş oldu. Geceleri bile çalışır durumdayım. Çünkü bekleyen siparişlerin çok. Bu işi tüm emekçilere tavsiye ederim. Emekliyim diye bir köşeye çekilmek istemedim ve üretmeye devam ettim. Kötü alışkanlıkların yok.
EDİTÖR: İlerideki yaşantınızda bu sektörde kendinizi nerede görüyorsunuz?
Azından üretiyor ve kendimi atıl hissetmiyorum. Buradan sizin aracılığınızla Karaman Valiliğine, Belediye Başkanına ve siyasi sorumlulara sesleniyorum. Özellikle Belediye Başkanına Eski Belediye taş binasından bizim gibi emekli ve el işçiliği yapan bilmiyorum sayısı çok düşüktür birer oda verseler ve biz bu zanaatı hem orda icra edelim hem de meraklısına kurs verelim. Karaman’da el sanatlarını tekrar canlandıralım.
EDİTÖR: Ailenizin bu hobi olarak başlayan deri cüzdan serüvenindeki yeri nedir?
Öncelikli olarak eşim yapamazsın demişti.Sonucu görünce destek verdiler. Özellikle evde çalıştığım için biraz kızdılar sonra balkona geçince rahatladılar, şu an ailem en büyük destekçimdir. Oğullarım internette olsun facebook sayfamda yöneticilik yaparak beni daha çok teşvik etmektedirler.
EDİTÖR: Bu el işçiliğini sizden sonra yapabilecek kişilere öğretmek ister misiniz? İstiyorsanız bunun için girişimde bulundunuz mu?
Ben şu anda bu sektörde makinalaşmayı hiç düşünmüyorum. El dikişi, el işçiliği devam edeceğim. Bir adet cüzdan yapımı ortalama 3-4 gün sürüyor. Ama ben bundan haz alıyorum. Elbette bununla ilgili kurs vermeyi istekli kişileri yetiştirmeyi çok isterim. Ben emekli maaşıyla ay sonunu göremiyorum. Ha bu konu ile ilgili destek olur. Özellikle Belediye bizde varız o zaman
EDİTÖR: Muzaffer Bey teşekkür ederiz size bu emeklerinizde ve çalışmalarınızda başarılar dileriz.

YORUM YAZIN


BENZER HABERLER

Instagram Sayfamız

Something is wrong.
Instagram token error.
Follow

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi Uefa Küme Düşecekler
%d blogcu bunu beğendi: